Σ.Κ. Νικόπολη – Βίκος Ζαγοροχώρια 81-73

Σημαντικό βήμα έκανε η ομάδα μας στην προσπάθεια της για άνοδο στην Γ’ εθνική κατηγορία το Σάββατο 9/4 καθώς σε ένα δύσκολο παιχνίδι, επικράτησε με 81-73 του Βίκου Ζαγοροχώρια, ομάδα με την οποία μέχρι χθες «συγκατοικούσε» στην 1η θέση της Β’ φάσης του πρωταθλήματος.

Η ομάδα μας ξεκίνησε καλά το παιχνίδι με το Ροντογιάννη σε μεγάλα κέφια, να ευστοχεί σε 2 συνεχόμενα σουτ τριών πόντων και να δίνει ώθηση στην επίθεση, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι πραγματοποιώντας ένα από τα καλύτερα τους παιχνίδια, έβρισκαν επιθετικές λύσεις και τρόπους ώστε να βρίσκονται συνεχώς κοντά στο σκορ. Η ομάδα μας αντιμετώπισε προβλήματα στο αμυντικό της κομμάτι ωστόσο είχε σε όλο το παιχνίδι την πρωτοπορία στο σκορ με το Χρήστο Μπάλλα να κάνει πολύ καλό παιχνίδι (23 πόντοι, 15 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και πάνω από 10 κερδισμένα φάουλ), τον αρχηγό μας Μιχάλη Παπαμιχαήλ να δείχνει την αξία του (11πόντοι , 6ασίστ, 4ριμπάουντ ) και τον Ντίνο Τσιτσώνη να παίζει καλή άμυνα πάνω στον Εξαρχόπουλο στο 2ο ημίχρονο και να ευστοχεί σε 3 κρίσιμα σουτ 3 πόντων σε σημεία όπου οι φιλοξενούμενοι είχαν μειώσει στον πόντο. Μετά την κακή 3η περίοδο όπου η ομάδα μας σκόραρε 13πόντους, βρήκε λύσεις στην τελευταία περίοδο με καλές άμυνες ,κρίσιμα ριμπάουντ από τον Κώστα Νίκα (8πόντοι, 13ριμπάουντ) και κατάφερε να πάρει μια διαφορά 8 πόντων ενόψει των παιχνιδιών του 2ου γύρου.

Σ.Κ. Νικόπολη (Παπίρης-Πολίτης): Παπαδημητρίου, Αργυρός 8(1), Κιτσαντάς 6(1), Τσιτσώνης 11 (3), Ροντογιάννης 7(2), Καραμπάς, Βασιλειάδης 5, Παπαμιχαήλ 11(1), Νίκας 8, Μπιστιόλας 2, Αγραπιδάκης,Μπάλλας 23

Επόμενο παιχνίδι για την ομάδα μας , την Κυριακή 17/4 όπου θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον ΠΑΣ Γιάννινα στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής της Β’ φάσης.

Πλούσιο ρεπορτάζ και φωτογραφικό υλικό από την αναμέτρηση του Σαββάτου μπορείτε να δείτε στο atpreveza.gr , mypreveza.gr και prevezatoday.gr

Οι παίκτες και το διοικητικό συμβούλιο Σ.Κ. Νικόπολη, θέλουν να ευχαριστήσουν τους πολλούς φίλους της ομάδας μας που βρέθηκαν στις κερκίδες του ΔΑΚ Πρέβεζας , δημιούργησαν καλό κλίμα και με την παρουσία τους έδωσαν ώθηση στις προσπάθειες των παικτών μας. Η συμμετοχή σας από την κερκίδα είναι απαραίτητη και πολύτιμη για τον Σύλλογό μας.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ

IMG_7157  3254234523  IMG_7160
 Στο ημίχρονο του αγώνα η ομάδα μας βράβευσε τον παλιό παίκτη και νυν παράγοντα του Κερκυραϊκού, Νίκο Κρητικό για την προσφορά του στο άθλημα του μπάσκετ στην ΕΣΚΑΒΔΕ σαν παίκτης,σαν παράγοντας αλλά και σαν συγγραφέας καθώς έχει γράψει ένα αξιόλογο βιβλίο για το κερκυραϊκό μπάσκετ, την ιστορία του μπάσκετ στην ΕΣΚΑΒΔΕ το οποίο θα συνεχίζει να εμπλουτίζει με στοιχεία και ιστορίες από ομάδες κάθε Νομού της ΕΣΚΑΒΔΕ. Την βράβευση πραγματοποίησε ο παλιός παίκτης και προπονητής της ομάδας μας κ. Κώστας Λογοθέτης.