Σ.Κ. Νικόπολη – Διόσκουροι Κοζάνης 66-61

img_8617  sknikiopolidioskourikozanisagonsa-59

Νικηφόρα συνέχισε η ομάδα μας το φετινό της «ταξίδι» στην Γ’ εθνική ζευγαρώνοντας τα θετικά αποτελέσματα με αντίπαλο τους Διόσκουρους Κοζάνης , την Κυριακή 23/10 το απόγευμα στο ΔΑΚ Πρέβεζας. Αρκετός ο κόσμος που βρέθηκε στις κερκίδες για να υποστηρίξει την ομάδα μας αλλά και να απολαύσει μπασκετικό θέαμα από 2 πολύ καλές ομάδες.
Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκαν στο σκορ με το 1ο δεκάλεπτο να κλείνει υπερ τους με 13-21. Στο 2ο δεκάλεπτο άλλαξε εντελώς το σκηνικό του αγώνα. Οι παίκτες του Κώστα Παπίρη οπλισμένοι με συγκέντρωση στην άμυνα και με τον κόσμο να δίνει ώθηση από την κερκίδα , σταμάτησαν τις επιθετικές λύσεις των φιλοξενούμενων και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπερ τους σκορ 30-28 και το επιμέρους σκορ του δεκαλέπτου να είναι 17-7. Στο τρίτο δεκάλεπτο και στο μεγαλύτερο μέρος του 4ου η ομάδα ήταν μπροστά στο σκορ όμως λάθη και έλλειψη συγκέντρωσης έδωσαν την ευκαιρία στον αντίπαλο να ισοφαρίσει και να απειλήσει για την πρωτοπορία. Σε εκείνο το σημείο η ομάδα μας συνήλθε αμυντικά, έκλεισε τους διαδρόμους, πήρε τα κρίσιμα rebound, κέρδίζοντας foul που οδηγούσαν σε βολές και με το χρόνο στο πλερό της, πήρε τη νίκη με σκορ 66-61.

ΣΚ Νικόπολη (Παπίρης): Αργυρός 16, Παπαδημητρίου, Κιτσαντάς 5, Τσιτσώνης 10, Κωνής, Πολίτης, Παπαμιχαήλ 2, Βαγενάς 7, Μενιουδάκης, Μακρόπουλος 9, Αγραπιδάκης, Μπάλλας 17.

Ολόκληρο το αγωνιστικό τμήμα και το διοικητικό συμβούλιο θα ήθελε να ευχαριστήσει τον κόσμο που βρέθηκε στις κερκίδες του ΔΑΚ Πρέβεζας για να υποστηρίξει την ομάδα μας. Η παρουσία σας ήταν συγκινητική και καταλυτική ώστε να έρθει αυτή η πολύ σημαντική νίκη. Είναι δεδομένο πως το κλίμα που δημιουργήσατε ήταν ένα ακόμα αγωνιστικό κίνητρο για τους παίκτες μας. Σας ευχαριστούμε και σας θέλουμε πάντα κοντά μας.

Αναλυτικό ρεπορτάζ του αγώνα καθώς και φωτογραφίες και βίντεο-στιγμιότυπα , μπορείτε να δείτε στο atpreveza.gr και στο prevezatoday.gr