Πρωτέας Γρεβενών – Σ.Κ. Νικόπολη 64-62

Η ομάδα μας ταξίδεψε την Κυριακή 14/4 στα Γρεβενά για να αντιμετωπίσει τον Πρωτέα Γρεβενών στα πλαίσια της προ-τελευταίας αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ’ εθνικής. Παρά το γεγονός ότι το παιχνίδι δεν είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον, ήταν ένα ντέρμπι από το 1ο λεπτό και με τις 2 ομάδες να θέλουν τη νίκη για λόγους γοήτρου. Στο 1ο ημίχρονο οι παίκτες είχαν θετική απόδοση στο επιθετικό κομμάτι ωστόσο τα αμυντικά κενά έδωσαν το δικαίωμα στους γηπεδούχους να βρίσκουν επιθετικές λύσεις και να συντηρούν μία μικρή διαφορά με το σκορ του ημιχρόνου να κλείνει στο υπέρ τους 41-35. Στο 3ο δεκάλεπτο άλλαξε η ροή του παιχνιδιού καθώς οι παίκτες μας ανέβασαν κατακόρυφα την αμυντική τους απόδοση, οδήγησαν τους γηπεδούχους σε λάθη και με συνεχόμενα κλεψίματα και επιτυχημένους αιφνιδιασμούς έκαναν ένα σερί 12-0, με το επιμέρους σκορ του 3ου δεκαλέπτου να φτάνει στο 11-20. Στο 4ο δεκάλεπτο η ομάδα μας προσπάθησε να διατηρήσει την υπερ της διαφορά ωστόσο η έλλειψη συγκέντρωσης, οι κακές επιθετικές επιλογές έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να ισοφαρίσουν και στα τελευταία δευτερόλεπτα μετά από επιθετικό rebound να περάσουν μπροστά με 64-62 που ήταν και το τελικό σκορ καθώς η ομάδα μας δεν κατάφερε να σκοράρει στην τελευταία επίθεση.

Δεκάλεπτα:Α:19-17 Β:22-18 Γ:11-20 Δ:12-07
Νικόπολη Πρέβεζας(Παπίρης): Βαγενάς 13(1), Αργυρός 1, Τσιτσώνης 6(2), Πολίτης, Παπαμιχαήλ 2, Βαβέτσης, Νίκας 13(1), Μακρόπουλος 12(1), Αγραπιδάκης, Μπάλλας 15