Σ.Κ. Νικόπολη – Εύαθλος Πολυκάστρου 64-49

Η ομάδα μας συνέχισε επιτυχημένα τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα της Γ’ εθνικής καθώς επικράτησε δύσκολα 64-49 του μαχητικού Ευάθλου από το Πολύκαστρο, χτίζοντας ένα μικρό σερί 3 συνεχόμενων επιτυχημένων αποτελεσμάτων έχοντας βελτιώσει παράλληλα την βαθμολογική της θέση (5η) στην κατάταξη του 3ου ομίλου.

Η ομάδα μας στο 1ο ημίχρονο δεν εμφάνισε το καλό της πρόσωπο έχοντας πρόβλημα στην κυκλοφορία της μπάλας απέναντι σε ένα μαχητικό αντίπαλο , με την αστοχία να είναι το κύριο χαρακτηριστικό και για τις 2 ομάδες. Οι παίκτες πήγαν στα αποδυτήρια με ισόπαλο σκορ (26-26). Στο 2ο ημίχρονο η ομάδα μας βελτιώθηκε , πήρε προβάδισμα στο σκορ και κατάφερε στο 4ο δεκάλεπτο να φτάσει τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό μέχρι το τελικό 64-49.

Δεκάλεπτα: 11-12,15-14,20-12,18-11

ΣΚ Νικόπολη (Παπίρης): Βαγενάς 13(2), Αργυρός, Σουλιώτης, Τσιτσώνης 6(2), Σταμούλης, Κακιούζης 10(3), Παπαμιχαήλ 4, Γεωργάκης 2, Νίκας 6, Μακρόπουλος 5, Μπέλλος, Μπάλλας 18.

Πριν το τζάμπολ του παιχνιδιού κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή εις μνήμην του πατέρα του αθλητή μας Ντίνου Τσιτσώνη, Σταύρου, ο οποίος έφυγε ξαφνικά από τη ζωή. Οι σκέψεις συμπαράστασης των μελών της ομάδας μας είναι στον αθλητή μας και στην οικογένεια του.

Στο ημίχρονο του αγώνα βραβεύτηκαν ο αθλητής του Άκτιου Απόλλων , Σωτήρης Τζάλλας με τη συζυγό του Όλγα και τα δυό τους παιδιά ως η πιο πιστή φίλαθλη οικογένεια της Νικόπολης καθώς τα τελευταία χρόνια ακολουθούν και υποστηρίζουν την ομάδα μας σε όλες τις περιοχές που έχει ταξιδέψει.

Σε μία χαρούμενη στιγμή για την ομάδα μας τις τελευταίες μέρες, το διοικητικό συμβούλιο καθώς και όλα τα μέλη του Συλλόγου θέλουν να εκφράσουν τις θερμότερες ευχές στο MVP της χθεσινής αναμέτρησης Χρήστο Μπάλλα και τη σύζυγό του Άρτεμη για την γέννηση του γιου τους. Τους ευχόμαστε να έχει πάντα υγεία και να τον καμαρώσουν όπως επιθυμούν

Αναλυτικό ρεπορτάζ καθώς και φωτογραφικό υλικό από την αναμέτρηση της Κυριακής μπορείτε να δείτε στο gosports.gr και στο atpreveza.gr