Σ.Κ. Νικόπολη – Νίκη Βόλου 68-72

Με το «αριστερό» ξεκίνησε η ομάδα μας τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα της Γ΄εθνικής για το 2018 καθώς γνώρισε εντός έδρας ήττα από την Νίκη Βόλου με 68-72. Με την ήττα αυτή , η ομάδα μας υποχώρησε στην 5η θέση της βαθμολογίας όπου ισοβαθμεί με τον Πρωτέα Γρεβενών , βάζοντας παράλληλα τέλος σε ένα σερί εντός έδρας νικών καθώς η ομάδα μας είχε να ηττηθεί στο ΔΑΚ Πρέβεζας από το Μάρτιο του 2017 και την αναμέτρηση με τον Απόλλων Καλαμαριάς.

Οι παίκτες μας αντιμετώπισαν πρόβλημα συγκέντρωσης στο 1ο ημίχρονο και ειδικά στο 2ο δεκάλεπτο όπου δεν είχαν καλές επιθετικές επιλογές σε συνδυασμό με κακό αμυντικό transition δίνοντας την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να κλείσουν το πρώτο μισό του αγώνα με την υπερ τους διαφορά των 14 πόντων. Στο 2ο ημίχρονο άλλαξε η ροή του παιχνιδιού με τους παίκτες μας να ανεβάζουν την απόδοση τους παίζοντας καλή άμυνα και βρίσκοντας επιθετικές λύσεις, φέρνοντας το παιχνίδι σε ισορροπία. Ωστόσο η ομάδα μας δεν μπόρεσε να πετύχει την ολική ανατροπή από λάθη σε κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού τα οποία εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι.

Δεκάλεπτα: 14-16,11-23,24-14,19-19

ΣΚ Νικόπολη (Παπίρης): Βαγενάς 2, Αργυρός, Σουλιώτης, Τσιτσώνης 17(5), Σταμούλης, Κακιούζης 12(2), Παπαμιχαήλ, Μπέλλος, Νίκας 9(1), Μακρόπουλος 5(1), Μπακάλης, Μπάλλας 23(1).

Στο ημίχρονο του αγώνα, ο Σύλλογός μας μετά του Προέδρου μας κ.Παντελή Καρασαβόγλου, βράβευσε με τιμητική πλακέτα τους κυρίους Δέσκα και Ζαπουνίδη για την πολύτιμη και πολυετή προσφορά τους στο σωματείο της Νικόπολης. Τους ευχαριστούμε ιδιαίτερα για την στήριξη προς το Σύλλογό μας και τους ευχόμαστε πάντα υγεία και επαγγελματικές επιτυχίες.

Την επόμενη αγωνιστική, η ομάδα μας θα ταξιδέψει στη Βέροια για να αντιμετωπίσει τον τοπικό Φίλιππο που βρίσκεται στην 2η θέση της κατάταξης του ομίλου μας.

Για μία ακόμη φορά, η ομάδα μας θέλει να ευχαριστήσει τους φίλους μας που βρέθηκαν στις κερκίδες του ΔΑΚ Πρέβεζας για να υποστηρίξουν την ομάδα και τους παίκτες μας.