Φίλιππος Βέροιας – Σ.Κ. Νικόπολη 86-68

Αρνητικά συνέχισε το σωματείο μας τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στο 2018 καθώς γνώρισε την ήττα στη Βέροια από τον τοπικό Φίλιππο με 86-68 σε ένα παιχνίδι όπου η ομάδα μας έχει αρκετά παράπονα από το διαιτητικό δίδυμο της αναμέτρησης.

Οι παίκτες μας είχαν θετική παρουσία στο 1ο ημίχρονο με τις 2 ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ σε όλο το 1ο μισό της αναμέτρησης και τελικά να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 39-39. Αρνητικό σημείο για την ομάδα μας, η αδυναμία συμμετοχής του Φώτη Μακρόπου που αποχώρησε τραυματίας στο 1ο δεκάλεπτο χωρίς να μπορέσει να ξαναβοηθήσει την ομάδα μας. Οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις επιθετικά στο 2ο ημίχρονο και πέρασαν μπροστά στο σκορ και αύξησαν τη υπέρ τους διαφορά στο 4ο δεκάλεπτο όπου οι παίκτες μας εμφάνισαν σημάδια κούρασης και δεν είχαν καλές επιλογές σε άμυνα και επίθεση.

Δεκάλεπτα: 24-21, 39-39, 63-52, 86-68
Νικόπολη Πρέβεζας (Παπίρης, Πολίτης): Βαγενάς 11(1), Αργυρός, Σουλιώτης, Τσιτσώνης 6(2), Σταμούλης, Κακιούζης 15(2), Παπαμιχαήλ 2, Γεωργάκης 2, Νίκας 7(1), Μακρόπουλος 8, Μπάλλας 17.

Η ομάδα μας την επόμενη αγωνιστική και τελευταία για τον 1ο γύρο, θα αντιμετωπίσει τον Φαίακα Κέρκυρας