Σ.Κ. ΝΙΚΟΠΟΛΗ – Α.Λ.Φ.Α.’93 79-73

Η ομάδα μας το Σάββατο 07/12 πέτυχε την 2η της νίκη στο πρωτάθλημα της Α’ Ε.Σ.ΚΑ.ΒΔ.Ε. (Α’ Όμιλος), επικρατώντας στο ΔΑΚ Πρέβεζας του Α.Λ.Φ.Α. ‘93 με 79-73.

Οι παίχτες μας ξεκίνησαν δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 29-23 στο τέλος της 1ης   περιόδου ωστόσο κάποια λάθη της ομάδας μας στην 2η περίοδο οδήγησαν τους φιλοξενούμενους  να μειώσουν στον πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (42-41). Στο δεύτερο ημίχρονο οι δυο ομάδες  πήγαιναν πόντο – πόντο μέχρι το τέλος της 3ης περιόδου. Στην αρχή της  4ης περιόδου η ομάδα μας παρουσίασε αμυντικά κενά τα οποία εκμεταλλεύτηκε η ομάδα  από το Αγρίνιο και πήρε μια μικρή διαφορά. Ωστόσο οι παίχτες μας βρήκαν ψυχικά αποθέματα,  ανέβασαν την απόδοση τους στο αμυντικό κομμάτι και βρήκαν στην επίθεση σκορ από μεγάλα σουτ σε κρίσιμα σημεία καταφέρνοντας έτσι να χτίσουν ένα μικρό προβάδισμα  και να πάρουν μια σημαντική νίκη και για λόγους ψυχολογίας με τελικό σκορ 79-73 .

Ευχαριστούμε τους φίλους της ομάδας που βρέθηκαν στις κερκίδες του ΔΑΚ Πρέβεζας για να βοηθήσουν τον προπονητή και τους παίκτες μας να φτάσουν σε αυτό το σημαντικό αποτέλεσμα.

Διαιτητές: Βίνης – Ντάγκας

Περίοδοι : 29-23, 13-18, 19-19, 18-13

Σ.Κ. Νικόπολη Πρέβεζας (Πολίτης): Φραγκούλης 4, Τζήμας, Αναστασόπουλος 6, Καραστάθης 5, Ρεμπής 8, Μίχος , Βασιλειάδης  25(3), Παπαμιχαήλ 3, Παππάς , Βαβέτσης  28(8), Μουσγάς, Κυριαζής .

Την επόμενο αγωνιστική 15/12 η ομάδα μας θα αντιμετωπίσει στο ΔΑΚ Μεσολογγίου τον Γ.Σ. Χαρίλαο Τρικούπη (Β)